Po latach zachwytu nad nowoczesnym budownictwem, coraz więcej osób wybiera powrót do tradycyjnych, bliższych naturze rozwiązań – stąd też rosnące wciąż zainteresowanie domami z drewna. Obecnie budujemy je nie tylko na działkach i w ośrodkach wypoczynkowych, ale również jako całoroczne lokum – jakie więc są ich najważniejsze zalety?
Nie szkodzą środowisku
W przeciwieństwie do wielu materiałów używanych przy budowie domów murowanych, drewno jest całkowicie bezpieczne dla środowiska – nie wydziela niebezpiecznych substancji, a w razie potrzeby szybko się rozłoży lub może być wykorzystane powtórnie, co przy rosnącej popularności ruchów proekologicznych wpływa na coraz większy popyt na drewniane budownictwo.
Są tańsze i szybko się je buduje
Wystarczy tylko przejrzeć gotowe projekty domów drewnianych, by stwierdzić, że są one dużo tańsze od murowanych. Nie dotyczy to zresztą samych projektów, ale również potrzebnych do ich budowy materiałów – drewno jest wszak surowcem niezwykle tanim, a metr kwadratowy wykonanej z niego konstrukcji nie będzie kosztować nas więcej, niż dwa tysiące złotych.
Styl też ma znaczenie
Nawet najbardziej zagorzali zwolennicy nowoczesnego budownictwa nie mogą odmówić drewnianym konstrukcjom niezwykłego uroku. Coraz częściej projekty domów z drewna to już nie tylko ukłon w stronę tradycji, ale też poszukiwania nowego, własnego stylu, co najlepiej widać w willowych dzielnicach polskich i zachodnich miast.
Wytrzymają lata
Wbrew pozorom, dobrze postawiony dom drewniany bez większych przeszkód powinien wytrzymać nawet kilkaset lat. Warto pamiętać też o regularnej konserwacji drewna – dzięki niej dom posłuży również następnym pokoleniom twojej rodziny.
Czujemy się w nich lepiej
Badania pokazują, że to właśnie w drewnianych domach najłatwiej jest utrzymać właściwy poziom wilgoci. Ponadto ważne są zawarte w drewnie olejki eteryczne – unosząc się w powietrzu pozytywnie wpływają na stan naszych dróg oddechowych.