Dom z mieszkaniem w piwnicy

Projekty parterowe nowoczesne

Budowanie domu niekiedy jest związane zazwyczaj ze stanem finansowym i nagłą koniecznością nabycia lokalu na cele mieszkalne czy działalności gospodarczej. Okoliczności wpływających na podejmowane decyzje jest wiele, a znaczny ich procent wynika z szybkiej potrzeby, a nie z opcji inwestowania, bo takie jest marzenie czy trzeba gdzieś ulokować nadmiar gotówki.

Projekty domów parterowych nowoczesnych

Kiedy dom buduje się w tempie przyspieszonym zazwyczaj poszukuje się też oszczędności, dzięki którym można wybudować taniej i szybciej. Oszczędzanie jednak niekorzystnie wpływa na przyszłość, bowiem nie pozwala na budowanie domu rozwojowego. Dla wielu osób w takich sytuacjach najlepszym wyjściem bywają projekty domów parterowych z opcją zaadaptowania piwnicy na mieszkanie. Jest to nieco tańsza alternatywa użytkowego poddasza, która nie wymaga konstruowania solidnego stropu. Przystosowanie takiego budynku do możliwości późniejszej adaptacji sprowadza się do zabezpieczenia przed wilgocią od gruntu, co można wykonać tylko na etapie stawiania fundamentów. Późniejsze odwadnianie jest bardziej kosztowne i problematyczne w sensie technicznym.

Projekty domów parterowych z opcją adaptacji piwnicy powinny też uwzględniać wysokość piwnicznych pomieszczeń oraz takie ich umieszczenie w gruncie, aby pozwalały na wbudowanie dużego okna. Prace te można odłożyć na czas, kiedy zajdzie potrzeba wygospodarowania dodatkowego lokalu, jednak przewidywanie pozwoli w przyszłości uniknąć wielu kosztów związanych z przebudową domu.